Daňové změny v roce 2018 se dotknou každého

S novým rokem 2018 došlo k daňovým změnám, které se mohou týkat i vás. Na co máte nově nárok a v jakých oblastech dochází ke zvýšení daňových úlev? Podívejme se na zásadní změny v daních.

Změna č. 1: Srážková daň

Srážková daň se odvádí z dohody o provedení práce, a to ve výši 15 % z příjmů do 10 tisíc korun měsíčně. Toto zůstává beze změny, ale novinky v daních se dotýkají dohod o pracovní činnosti. Od roku 2018 se u částek do 2 500 korun odvádí srážková daň ve výši 15 % a tento příjem se neuvádí do daňového přiznání.

Změna č. 2: Vyšší daňové zvýhodnění na první dítě

Zatímco v roce 2017 bylo daňové zvýhodnění na první dítě 1 117 Kč měsíčně, od roku 2018 stoupá na 1 267 Kč měsíčně. Zásadní změna nastává pro novopečené otce, kteří mohou od února 2018 čerpat týdenní otcovskou dovolenou během prvního šestinedělí. Za tuto dobu jim náleží 70 % z denního vyměřovacího základu.

Změna č. 3: Snížení základu daně o odběry krve a krvetvorných buněk

V roce 2017 byl schválen zákon, který udává, že za jeden odběr krve si dárci mohou snížit základ daně až o 3 000 Kč, což je o 1 000 Kč více než v předešlém roce. Novinkou je také odpočet ze základu daně ve výši 20 000 Kč za každý odběr krvetvorných buněk. Tyto odpočty lze uplatnit v daňovém přiznání za rok 2018.

Změna č. 4: Navýšení minimální mzdy

V roce 2018 má každý zaměstnanec nárok na minimální mzdu ve výši 12 200 Kč, což je o 1 200 Kč více než v roce 2017. Daňový bonus díky tomu nově činí 73 200 Kč ročně (šestinásobek minimální mzdy). Podmínkou je uplatnit měsíční bonus u záloh na dani z příjmů u svého zaměstnavatele.

Změna č. 5: Vyšší zdravotní pojištění

Osoby bez zdanitelných příjmů, které si samy hradí zdravotní pojištění, musejí v důsledku zvýšení minimální mzdy odvádět částku 1 647 Kč (13,5 %). Zdravotní pojištění jsou tyto osoby povinny zaplatit nejpozději do 8. dne následujícího měsíce. Při neuhrazení pojištění jim vzniká dluh a hrozí jim až exekuce.

Změna č. 6: Výdaje procentem z příjmů

Od ledna 2018 je možné uplatnit výdaje procentem z příjmů a k tomu slevu na manžela/ ku nebo daňové zvýhodnění na dítě. Zároveň se snižují výdajové paušály pro podnikatele se zaměstnanci nebo OSVČ, které si přivydělávají ke svému zaměstnání. Podnikatelé mohou uplatnit paušální výdaje ve výši od 300 000 Kč do 800 000 Kč podle svých podnikatelských aktivit.

Změna č. 7: Vyšší vyměřovací základ

Pro účely důchodového pojištění se navyšuje průměrná mzda na částku 29 979 Kč. Tato částka je podstatná pro výpočet minimálního a maximálního vyměřovacího základu, který slouží pro odvody sociálního a zdravotního pojištění. OSVČ od roku 2018 zaplatí minimální měsíční zálohu na zdravotním pojištění ve výši 2 024 Kč (šestinásobek průměrné mzdy).

DALŠÍ TEXTY:

NAŠE TIPY:

www.vánoční-dárky-online.cz – průvodce nakupováním dárků pro letošní Vánoce.

Potřebujete-li peníze ihned, jsou tou optimální volbou rychlé půjčky.

Speciálním typem nebankovní půjčky je půjčka bez registru ihned.

Preferujete-li dostat půjčené peníze nikoliv na bankovní účet, ale v hotovosti, je tu pro Vás takzvaná půjčka na ruku.

Rychlých půjček je dnes celá řada, je potřeba se ale v nabídce zorientovat a vybrat si tu nejvýhodnější.

Typickým příkladem nebankovních půjček jsou půjčky na op, kdy Vám bude stačit pouze doklad totožnosti.