Je možné se pojistit víckrát na tu samou věc?

Pojistili jste se „pro jistotu“ na něco dvakrát nebo dokonce víckrát? Má vůbec vícenásobné pojištění smysl?

Dvě úrazové pojistky, dvě povinná ručení, dvě cestovní pojištění… Variant je spousta. Jsme ale pravdu pojištěni dvakrát? Není ojedinělou situací mít sjednaných více pojistných smluv na stejné riziko. A třeba i u stejné pojišťovny.

Kontaktujte všechny pojišťovny

V případě pojistné události musí pojistník kontaktovat všechny pojišťovny, se kterými má na tuto událost sjednáno pojištění. Ta, kterou kontaktuje první, bude plnit jako první do svého maximálního limitu stanoveného smlouvou a případně poskytne sjednané asistenční služby. Pojistník požádá o plnění i další pojistitele, tedy ostatní pojišťovny, u kterých má pojištění sjednáno, a ty uhradí zbytek. Pojišťovny se pak mezi sebou vzájemně dorovnají podle poměru pojistných částek.

Plní jedna pojišťovna po druhé

Není pravda, jak si někteří lidé myslí, že škodu hradí první oslovená pojišťovna. Hradí ji postupně všechny, podle toho, jak je klient oslovil. Plní vždy všechny pojišťovny a těm je povinnost to oznámit. Je to spravedlivé řešení jak vůči pojištěnci, tak vůči pojišťovnám.

Co je tedy nejvýhodnější?

Limit plnění je dán výší škody, nikoliv limitem pojistného plnění jednotlivých pojistek. Pokud všechny pojistky dohromady škodu převýší, i když ji ani jedna konkrétní sama nepokryje, pojištěnec má nárok na náhradu celé škody.

Jak je to s povinným ručením

I povinné ručení lze mít u více pojistitelů. Podobně, jako u jiného pojištění, plnit se bude celá škoda, u první pojišťovny do limitu a u druhé jako dorovnání, následně se mezi sebou pojišťovny vyrovnají.

Na co si dát pozor

Pozor na snahu získat z pojišťoven vyšší částku, než je výše pojistného plnění. Pokud byste si totiž u všech pojišťoven nechali uhradit plnou škodu, jednalo by se o pojistný podvod.

Vyplatí se to?

Mít pojištění u více pojišťoven se může v určitých situacích vyplatit, dosáhnete tak na vyšší částku pojistného plnění. Výplata škody ale probíhá jen do její výše, nelze na tom vydělat. Proto je na místě zvážit, zda nebude jednodušší sjednat si jednu pojistku s vyšším limitem pojistného plnění.

DALŠÍ TEXTY:

NAŠE TIPY:

www.vánoční-dárky-online.cz – průvodce nakupováním dárků pro letošní Vánoce.

Potřebujete-li peníze ihned, jsou tou optimální volbou rychlé půjčky.

Speciálním typem nebankovní půjčky je půjčka bez registru ihned.

Preferujete-li dostat půjčené peníze nikoliv na bankovní účet, ale v hotovosti, je tu pro Vás takzvaná půjčka na ruku.

Rychlých půjček je dnes celá řada, je potřeba se ale v nabídce zorientovat a vybrat si tu nejvýhodnější.

Typickým příkladem nebankovních půjček jsou půjčky na op, kdy Vám bude stačit pouze doklad totožnosti.