Zodpovědné půjčování

6.9.2013

Zásady bezpečné půjčky

V případě, že jste pevně rozhodnuti vzít si půjčku, měli byste být velmi na pozoru a více se chovat zodpovědně. Hlavně nic neuspěchejte. Pakliže máte pochybnosti o výhodnosti půjčky, nechte si čas na rozmyšlenou, protože ukvapené podepsání smlouvy o půjčce se vám může i šeredně vymstít.

Náhle se pak můžete dostat do ještě horší finanční situace, než ve které se momentálně nacházíte. Hrozit vám může i exekuce. Tomuto nejhoršímu scénáři byste se měli vyhnout, jestliže se budete držet několika zásad.

Zásady pro bezpečnější a zodpovědnější půjčování:

• Nesjednávejte si půjčku, kterou plánujete využít na splacení vašich nesplacených půjčkových dluhů.

• Bankovními i nebankovními půjčkami se nesnažte řešit vaše dlouhodobé finanční potíže. Jeli měsíc co měsíc váš rodinný rozpočet napjatý, někdy se nachází v červených číslech. Pak byste si měli projít veškeré příjmy a výdaje. Určitě na výdajové straně najdete nepotřebné maličkosti, kterých se můžete na čas vzdát.

• Když už si bere půjčku, tak pro svoji potřebu. Nezadlužujete se pro někoho z vašich blízkých.

• Předtím než zažádáte o půjčku, ubezpečte se, že budete mít na řádné splacení dostatek financí.

• Projděte si několik půjčkových produktů, o nich si zjistěte několik podstatných informací. Jednotlivé půjčky si srovnejte. Vybírat máte opravdu z čeho. Sjednat si můžete celou řádu bankovních a nebankovních půjčkových produktů. Ty se však od sebe liší obchodními podmínkami a mírou administrativy.

• Jestliže vám někdo nabídne půjčku s poplatkem předem, pak ji odmítněte. Narazíte-li na inzeráty tohoto typu, rozhodně na ně nereagujete.


Doporučujeme: Nejlepší cestou, jak se neztratit v dluhovém kolotoči, je do žádného nenastupovat. Začněte raději šetřit. Sepište, za co utrácíte, a pokuste se nahradit vaše nutné výdaje levnější variantou. Naučte se vařit ze základních surovin. Odpusťte si časopisy a podobné výdaje - na internetu najdete podobné články. Pořiďte si auto s levnějším provozem nebo místo vozu používejte MHD.

DALŠÍ TEXTY:

NAŠE TIPY:

Sháníte dárky na Vánoce? Pomůžeme Vám na vánoční-dárky-online.cz – rádce pro nakupování vánočních dárků.

Potřebuje-li někdo peníze tak nutně, že je ochoten půjčit si i na směnku, budou se mu hodit informace o půjčkách na směnku ihned.

Typickým příkladem nebankovních půjček jsou půjčky na op, kdy Vám bude stačit pouze doklad totožnosti.

Speciálním typem nebankovní půjčky je půjčka bez registru ihned.

Půjčka na směnku je možná nejstarším typem půjčky vůbec.

Důležitým dokumentem při půjčování peněz je pro obě stany smlouva o půjčce – tu je potřeba si v každém případě důkladně pročíst.